معرفی رویداد آغازیک پایان

رویداد «آغاز یک پایان» عنوان نمایشگاه پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری دانشجویان دانشکدۀ مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز است که ازسوی معاونت پژوهشی این دانشکده طراحی و به دو صورت حضوری و مجازی سالانه به مناسبت هفته پژوهش اجرا می‌گردد. این رویداد باتوجه به اینکه پایان‌نامه‌های دانشجویی، به‌عنوان پایان‌بخش فصلی از دوران تحصیلی دانشجویان، می‌تواند نقطه‌ی آغازی برای همکاری‌ دانشگاه و صنعت و سرآغازی برای بهره‌برداری صنعت و صنعتگران باشد؛ «آغاز یک پایان» نام گرفته است. 

ازجمله اهداف برپایی این نمایشگاه، می‌توان به پویاسازی ارتباط دانشگاه و صنعت، افزایش انگیزه و نشاط و پویایی علمی دانشجویان، گره‌گشایی از مشکلات صنایع و کمک به ارتقای سطح فناوری و همین‌طور کمک به ایجاد اشتغال و جذب دانشجویان متخصص در صنعت اشاره کرد. همچنین، این نمایشگاه می‌تواند در محیط دانشگاه، به‌ویژه در دانشکدۀ مهندسی شیمی، نفت و گاز، به معرفی هرچه بیش‌تر و شایسته‌‌تر اعضای هیأت‌علمی و دانشجویان گرامی و حوزه‌‌های تخصصی فعالیت ایشان کمک شایانی داشته باشد و بستر شکل گیری همکاری های تحقیقاتی را فراهم آورد. همچنین، این نمایشگاه دسترسی افراد را به پژوهش‌های انجام‌شده و پژوهشگران دانشگاه شیراز آسان‌تر کرده و حلقه‌ی اتصالی‌میان پژوهشگران در حوزه‌های تخصصی مشابه می باشد.

نحوه اجرای رویداد

در این طرح، دانشجویان منتخب (هر عضو هیئت علمی حداکثر 2 پایان نامه)، پوستر پایان نامه خود را در قالب مشخص تهیه کرده و پوستر تهیه شده در قالب های زیر مورد استفاده قرار خواهد گرفت (توضیحات تکمیلی را در ادامه ملاحظه نمایید):

1- نمایشگاه حضوری پایان نامه های برگزیده در هفته پژوهش،

2- نمایشگاه مجازی پایان نامه های برگزیده در وبسایت رویداد،

3- چاپ کتابچه پایان نامه های برگزیده

نکات مهم و الزامی در تهیه پوستر 

  • فایل نمونه را دانلود کرده و پوستر پایان نامه خود را مطابق فایل نمونه تهیه نمایید.
  • در انتخاب و گزینش متن پایان نامه جهت تهیه پوستر به لزوم مختصر و مفید بودن متن و اشاره به نکات کلیدی و اصلی پایان نامه توجه نمایید.
  • تمامی بخش های در نظر گرفته شده در فایل نمونه شامل عنوان فارسی و انگلیسی، اطلاعات هویتی، چکیده، کلمات کلیدی، چکیده گرافیکی، دستاوردهای پایان نامه و بخشهای مرتبط با متن پایان نامه را مطابق فایل نمونه تکمیل نمایید.
  • از تغییر فونت، اندازه متن، رنگ و عرض باکس قرارگیری متن خودداری نمایید و صرفا متن و تصاویر خود را جایگزین نمایید. میتوانید به تناسب محتوای خود، حجم اختصاص یافته به بخش های مقدمه، روش تحقیق، نتایج وبحث و نتیجه گیری را تغییر دهید.
  • شکلهای خود را در دو ستون 4 تایی و حداکثر 8 شکل و در ابعاد مربع مطابق فایل نمونه قرار دهید. از تغییر تعداد، محل قرارگیری و ابعاد اشکال خودداری نمایید. در صورت نیاز به درج جدول میتوانید جدول را جایگزین شکل نمایید. از درج جدول یا شکل در محل قرار گیری متن و افزایش تعداد شکل ها خودداری نمایید. 
  • فرم الکترونیکی ثبت نام را تکمیل نموده و فایل پوستر تکمیل شده را در قالب فایل پاورپوینت در محل مشخص شده در فرم ثبت نام آپلود نمایید.
 

برای تکمیل فرم ثبت نام کلیک نمایید

 سرآغاز بهره‌برداری جامعه و صنعت از پایان‌نامه‌های دانشجویی» با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی و با استقبال وی مواجه شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، در مراسم گرامیداشت روز استاد و تقدیر از سرآمدان آموزشی و فرهنگی و برگزیدگان پژوهشی دانشگاه شیراز که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان او، استاندار فارس و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه شیراز، عصر شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، در تالار شهید دستغیب دانشگاه شیراز ترتیب یافت، از پوستر رویداد «آغاز یک پایان» رونمایی شد. دکتر محمدعلی زلفی‌گل، در این مراسم پس از رونمایی از طرح آغاز یک پایان، بااشاره به عنوان معنادار این طرح که پایان‌بخش فصلی از دوران تحصیلی دانشجویان، سرآغازی برای بهره‌برداری صنعت و صنعتگران است، از اجرای این طرح، استقبال کرد.

لزوم بهره‌برداری جامعه و صنعت از پایان‌نامه‌های دانشجویی

دکتر حامد تقوایی، معاون پژوهشی دانشکدۀ مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز با توضیح اینکه رویداد «آغاز یک پایان» عنوان نمایشگاه پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری دانشگاه شیراز است، بیان کرد: درمیان فعالیت‌هایی‌که درون دانشگاه انجام می‌شود، انجام پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست و بخش عمده‌ای از وقت استاد و دانشجو و همین‌طور بودجۀ دانشگاه صرف انجام این پایان‌نامه‌ها می‌شود؛ اما متأسفانه اما آنقدری که این موضوع دارای اهمیت ست؛ ما نتونسته‌ایم از پایان‌نامه‌هایی که انجام داده‌ایم، بهره‌برداری مناسبی داشته باشیم. وی افزود: در طی مراحل انجام پایان‌نامه از نقطه‌ی شروع تا انتهای کار که جلسۀ دفاع از آن برگزار می‌شود، تنها جنبۀ عمومی و ارائه و معرفی پایان‌نامه محدود می‌شود به جلسۀ دفاع که آن هم در بسیاری از موارد رونق چندانی ندارد و بعد از انجام دفاع هم متأسفانه پروندۀ پایان‌نامه‌ها به‌طور کامل بسته می‌شود و در اکثر موارد، حتی دسترسی مجدد به نتایج با سختی و مشکلاتی روبه‌رو هست. عضوهیأت‌علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: به‌منظور رفع این مشکل، در معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز طرحی را تهیه و آن را به معاونت محترم پژوهش و فناوری دانشگاه ارائه کردیم که با استقبال مواجه شد و بنا شد که این طرح را در کل دانشگاه پیاده کنیم. دکتر تقوایی با بیان اینکه این رویداد باتوجه به اینکه پایان‌نامه‌های دانشجویی، به‌عنوان پایان‌بخش فصلی از دوران تحصیلی دانشجویان، می‌تواند نقطه‌ی آغازی برای همکاری‌ دانشگاه و صنعت و سرآغازی برای بهره‌برداری صنعت و صنعتگران باشد «آغاز یک پایان» نام گرفته است؛ اضافه کرد: ازجمله اهداف اجرای این طرح پویاسازی ارتباط دانشگاه و صنعت، افزایش انگیزه و نشاط و پویایی علمی دانشجویان، گره‌گشایی از مشکلات صنایع و کمک به ارتقای سطح فناوری و همین‌طور کمک به ایجاد اشتغال و جذب دانشجویان متخصص در صنعت است.

وی ادامه داد: این طرح می‌تواند در محیط دانشگاه، به معرفی هرچه بیش‌تر و شایسته‌‌تر اعضای هیأت‌علمی و دانشجویان گرامی و حوزه‌‌های تخصصی فعالیت ایشان کمک شایانی داشته باشد و بستر شکل‌گیری همکاری‌های تحقیقاتی را فراهم آورد و دسترسی افراد را به پژوهش‌های انجام‌شده و پژوهشگران دانشگاهی آسان‌تر کرده و حلقه‌ی اتصالی‌میان پژوهشگران در حوزه‌های تخصصی مشابه را ممکن کند.

معاون پژوهشی دانشکدۀ مهندسی شیمی، نفت و گاز توضیح داد: در این طرح، دانشجو علاوه‌بر‌اینکه کتابچه پایان‌نامه را تهیه می‌کند، یک پوستر هم از این پایان‌نامه تهیه می‌کند و ما چهار خروجی مهم از این طرح خواهیم داشت.

وی در ادامه به خروجی طرح آغاز یک پایان پرداخت و توضیح داد: اولین خروجی این هست که هر‌سال در هفتۀ پژوهش نمایشگاهی در دانشکده‌های مختلف از پایان‌نامه‌های صورت‌گرفته اجرا خواهد شد که از این نمایشگاه ما اهداف متعددی داریم. نخست اینکه یک فضای شور و نشاط علمی را بتوانیم ایجاد کنیم و این به گفت‌وگوی بین اساتید و دانشجویان کمک می‌کند. همچنین از توان و ظرفیت همدیگر مطلع می‌شوند و زمینۀ ایجاد کارهای بین‌رشته‌ای را رقم می‌زند. در نظر داریم برخی از روزهای این نمایشگاه را هم اختصاص می‌دهیم به شرکت‌های صنعتی تا باحضور در این نمایشگاه از توان علمی و نتایج پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها مطلع شوند و بدین‌ترتیب علاوه‌بر افزایش همکاری دانشگاه و صنعت، بتوانیم نیروهای متخصص را جذب صنعت کنیم.

دانشیار مهندسی شیمی دانشگاه شیراز افزود: دومین خروجی این طرح می‌تواند نمایشگاه دائمی پایان‌نامه‌های دانشگاه در یک فضای مجازی باشد به تفکیک سال دفاع، دانشکده‌ها و موضوعات مختلف پایان‌نامه‌ها که بدین‌ترتیب دسترسی به این پایان‌نامه‌ها نیز میسرتر می‌شود. دکتر تقوایی ادامه داد: سومین خروجی این طرح هم این است که ما دفترچه‌های پایان‌نامه‌های دفاع‌شدۀ هردانشکده را از این پوسترها تهیه می‌کنیم و همین‌طور دفترچه‌هایی برای کل دانشگاه به تفکیک موضوع. مثلا دفترچه پلیمر در دانشگاه شیراز که پایان‌نامۀ تمامی بخش‌ها و رشته‌های مختلف را با این موضوع در برگرفته است. او گفت: چهارمین خروجی این رویداد، اجرای جشنوارۀ پایان‌نامه‌های برتر هست که مزایایی هم باید برای پایان‌نامه‌های برتر در نظر گرفته شود. مدیر روابط‌عمومی دانشگاه شیراز در پایان از وزیر علوم، تحیقیقات و فناوری خواست تا باتوجه به اهمیت این رویداد، برای اجرای این طرح در سراسر کشور نیز حمایت کنند.